Given the following standard reduction potentials. Fe^2+ (aq) + 2 e rightarrow F
ID: 1071168 • Letter: G
Question
Given the following standard reduction potentials. Fe^2+ (aq) + 2 e rightarrow Fe(s0 E degree = - 0.42 V Cr^3+(aq) + 3 e rightarrow Cr(s) E degree = - 0.74 v (a) What is the cell potential by combining the above two half-reactions to make a galvanic cell)? (b) Which species will be oxidized in anode? Write the half-reaction for the anode (c) Write the overall reaction for this working voltaic cell. (d) If (Fe^2+] E-cell^degree = 1.0 M and [Cr^3+] = 0.10 M, the cell potential E should be i) E E_cell degree iv0 none of aboveExplanation / Answer
5. Higher the standard reduction potential more is the ability to get reduce. As E° of fe2+/fe>E° of Cr3+/Cr
So Fe electrode would act as cathode while Cr electrode would act as anode.
a) E° cell=E° cathode - E° anode= -0.42-(-0.74)=0.32 volts
b) Cr
Cr=cr3++3e
c) overall reaction
2Cr+3fe2+=2Cr3++3Fe
d) E>E° using nernst equation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.