The Henry\'s law constant for laughing gas (nitrous oxide. N_2O) is 0.025 M/atm.
ID: 1071852 • Letter: T
Question
The Henry's law constant for laughing gas (nitrous oxide. N_2O) is 0.025 M/atm. A can of whipped cream uses nitrous oxide as a propellant and is pressurized to 3 atm. What is the molar solubility of nitrous oxide in the can? If it is 1 atm outside today, what is the molar solubility when it leaves the can? If all of the gas that escapes from the solution stays in a cream foam, how many ml of cream would you have to dispense to get 2 fluid ounces of whipped cream on your slice of pie at 22 degree C? Assume that the liquid cream itself is negligible contributor to the final foam volume.Explanation / Answer
H = 0.025 M/ atm
Mi = H*P-i
P = 3 atm
a)
find molar solubility in can
assume total pressure is due to N2O
so
Mi = Hi*Pi
M-N2O = 0.025 M/ atm* 3 atm = 0.075 M = 0.075 mol / L
b)
if P = 1 atm outside, then
assume:
M-N2O = 0.025 M/ atm* 1 atm = 0.025 M = 0.025 mol / L
c)
mL of cream for 2 fluid oz = 59.1471 mL
M = mol/V = 0.075 mol /L
PV = nRT
n = PV/(RT)
n = (1)(59.14*10^-3)/(0.082*298) = 0.00242019 moles required
so
V = mol/M = (0.00242019)/(0.075) = 0.0322692 Liters = 0.0322692*10^3 = 32 mL of gas
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.