The Henry\'s law constant for oxygen (O2) is 588 atm-L / mol at 10°C. What is th
ID: 893493 • Letter: T
Question
The Henry's law constant for oxygen (O2) is 588 atm-L / mol at 10°C. What is the concentration of dissolved oxygen in the surface layer of a lake (the epilimnion) assuming equilibrium with the atmosphere at this temperature? Assume 1 atm total pressure, but consider the partial pressure of oxygen in the atmosphere. Express your answer in mg / L.
Thank you.
1. Solubility of oxygen in water. (Jensen, Chapter 18; Course Notes) The Henry's law constant for oxygen (O2) is 588 atm-L/mol at 10°C. What is the concentration of dissolved oxygen in the surface layer of a lake (the epilimnion) assuming equilibrium with the atmosphere at this temperature? Assume 1 atm total pressure, but consider the partial pressure of oxygen in the atmosphere. Express your answer in mg/LExplanation / Answer
Solution :-
Inn the air 21 % of the O2 is present
thereofre the poartial pressure of the O2 in the air is
21 % * 1 atm / 100 % = 0.21 atm
now using this partial pressure of the O2 lets calculate its concentration
formula
c= 0.21 atm / 588 atm L per mol
c = 0.000357 mol / L
now lets convert moles to mass of O2
0.000357 mol per L * (32 g / 1 mol)8(1000 mg / 1 g) = 11.4 mg/L
So the concetration of the O2 = 11.4 mg/ L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.