The gas constant is 8.31446 J middot mol^-1middot K^-1. (1 J = 1 Pa middot m^3)
ID: 1072296 • Letter: T
Question
The gas constant is 8.31446 J middot mol^-1middot K^-1. (1 J = 1 Pa middot m^3) At a temperature of 54 degree C and a pressure of 109816 Pa, a certain compound is in the gaseous state. Under these conditions a volume of 0.320 L of this compound weighs 0.5697 g. The molar mass (molecular weight) of this compound is: 5.3 g middot mol^-1 7.3 g middot mol^-1 14.1 g middot mol^-1 44.1 g middot mol^-1 48.4 g middot mol^-1 53.0 g middot mol^-1 73.6 g middot mol^-1 134.8 g middot mol^-1 None of the above; the correct molar mass is g middot mol^-1Explanation / Answer
option I -----none of teh above
===================================================================
At a temperature of 54 c and a pressure of 109816 pa a certain compound is in the gaseous state . under these conditions a volume of 0.320l of this compound weighs 0.5697 g. the molar mass of this compound
54+237=291 K
PV=n RT
109816 Pa=1.083 atm
Number of moles =WEIGHT /molecular weight
PV= (WEIGHT /molecular weight ) RT
molecular weight = WEIGHT * RT / PV
molecular weight = 0.5697 *8.31 *291/ 109816*0.320
0.039 grams/mol-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.