The gas constant is 8.31446 J middot mol^-1 middot K^-1. (1 J = 1 Pa middot m^3)
ID: 1072297 • Letter: T
Question
The gas constant is 8.31446 J middot mol^-1 middot K^-1. (1 J = 1 Pa middot m^3) At a temperature of 54 degree C and a pressure of 109816 Pa, a certain compound is in the gaseous state. Under these conditions a volume of 0.320 L of this compound weight 0.5697 g. The molar mass (molecular weight) of this compound is: 5.3 g middot mol^-1 7.3 g middot mol^-1 14.1 g middot mol^-1 44.1 g middot mol^-1 48.4 g middot mol^-1 53.0 g middot mol^-1 73.6 g middot mol^-1 134.8 g middot mol^-1 None of the above; the correct molar mass is g middot mol^-1Explanation / Answer
from idealgas equation
PV = nRT
PV = W/mWT*RT
p = pressure of gas= 109816 pa = 1.084 atm
V = volume of gas = 0.32 L
W = weight of gas = 0.5697 g
Mwt = molarmass of gas = ?
R= gas constant = 8.314 j.mol-1.k-1 = 0.0821 l.atm.k-1.mol-1
T = temperature of gas = 54+273.15 = 327.15 k
(1.084*0.32) = (0.5697/Mwt)*0.0821*327.15
Mwt = molarmass of gas = 44.11 g/mol
answer: d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.