4. To find the Ce4+ content of a solid, 4.37 g were dissolved and treated with e
ID: 1075275 • Letter: 4
Question
4. To find the Ce4+ content of a solid, 4.37 g were dissolved and treated with excess iodate to precipitate Ce(IO3)4. The precipitate was collected, washed well, dried, and ignited to produce 0.104 g or CeO2 (FM 172.114). What was the weight percent of Ce in the original solid? 4. To find the Ce4+ content of a solid, 4.37 g were dissolved and treated with excess iodate to precipitate Ce(IO3)4. The precipitate was collected, washed well, dried, and ignited to produce 0.104 g or CeO2 (FM 172.114). What was the weight percent of Ce in the original solid?Explanation / Answer
Mass of CeO2 = 0.104 g
Moles of CeO2 = mass/molecular weight
= 0.104 g/172.115g/mol
= 6.077 x 10^-4 moles
1 mol Ce produces = 1 mol CeO2
6.077 x 10^-4 moles Ce produces = 6.077 x 10^-4 moles CeO2
Mass of Ce in CeO2 = 140.1 g/mol X 6.077 x 10^-4 moles
= 0.0851 g
% Ce = mass of Ce x 100/mass of sample
= 0.0851 g *100/4.37 g
= 1.94%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.