Calculate the freezing point of a solution containing 45 grams of KCl and 4950.0
ID: 1076455 • Letter: C
Question
Calculate the freezing point of a solution containing 45 grams of KCl and 4950.0 grams of water. The molal-freezing-point-depression constant (Kf) for water is 1.86 °C/m. Calculate the freezing point of a solution containing 45 grams of KCl and 4950.0 grams of water. The molal-freezing-point-depression constant () for water is 1.86 °C/m.
a. -0.45 °C
b. +0.45 °C
c. -0.23 °C
d. 1.23 °C
e. +0.23 °C
The concentration of S2O82- remaining at 400 s is ________ M.
The concentration of S2O82- remaining at 400 s is ________ M.
Explanation / Answer
Ans 1 : a) -0.45oC
Number of moles of KCl = 45 / molar mass
= 45 / 74.5513
= 0.604 mol
Molality = no. of moles of KCl / mass of solvent in kg
m = 0.604 / 4.950
= 0.122 m
Depression in freezing point = i. kf . m
i for KCl = 2
putting all the values we get :
= 2 x 1.86 x 0.122
= 0.45oC
So the freexing point of the solution will e 0 - 0.45
= -0.45oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.