An electron has an initial velocity of 7.00 x 106 m/s in a uniform 7.00 x 105 N/
ID: 1076806 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity of 7.00 x 106 m/s in a uniform 7.00 x 105 N/C strength electric field. The field accelerates the electron in the direction opposite to its initial velocity. (a) What is the direction of the electric field? same direction as the electron's initial velocity (b) How far (in m) does the electron travel before coming to rest? 1.99E-4 How long (in s) does it take the electron to come to rest? 142E-10x s What is the electron's speed (in m/s) when it returns to its starting point? (c) (d) 2.0E-4 × m/sExplanation / Answer
b)
change in kinetic energy = work done
1/2 x m x v^2 = F . S
1/2 x 9.11 x 10^-31 x (7.00 x 10^6)^2 = 7.00 x 10^5 x 1.60 x 10^-19 x s
2.23 x 10^-17 = 1.126 x 10^-13 x s
s = 1.98 x 10^-4
distance = 1.98 x 10^-4 m
c)
V = u + at
t = V / a
= 7 x 10^6 / (7 x 10^5 x 1.60 x 10^-19) / 9.11 x 10^-31
= 5.69 x 10^-11 s
time = 5.69 x 10^-11 s
d)
speed = - 7.00 x 10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.