Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen

ID: 1080444 • Letter: T

Question

The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 5.31 kJ mor1 at 2000. K and -59.05 kJ.mo-1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature At 2000. K, we were given. AG = 5.31 kJ-mol-1. What is K at that temperature? Number K at 2000. K- At 3000. K, we were given: AG59.05 kJ mo1 What is K at that temperature? Number K at 3000. K-

Explanation / Answer

1)

T = 2000 K
G = 5.31 KJ/mol
G = 5310 J/mol

use:
G = -R*T*ln Kc
5310 = - 8.314*2000.0* ln(Kc)
ln Kc = -0.3193
Kc = 0.727
Answer: K at 2000. K= 0.727

2)

T = 3000 K
G = -59.05 KJ/mol
G = -59050 J/mol

use:
G = -R*T*ln Kc
-59050 = - 8.314*3000.0* ln(Kc)
ln Kc = 2.3675
Kc = 10.7
Answer: K at 3000. K= 10.7

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote