What is the density of a block of unknown material with a mass of 17.71-g if the
ID: 1080787 • Letter: W
Question
What is the density of a block of unknown material with a mass of 17.71-g if the dimensions are: length = 2.2 cm height = 1.7 cm width = 2.4 cm What is the density of a 18.55-g object if the dimensions of the block are: length = 12.6 mm height = 6.1 cm width = 0.014 m What is the density of a 40.81-g irregularly shaped object if the initial volume of water was 23.9-mL and the volume rose to 61.7- mL after the object was added? A volume of water was delivered using a buret and experimentally determined to have a mass of 1.60-g. What was the final volume of water on the buret if the inital was 0.83-mL? [assume the density of water is 1.00g/mL] Identify the following chemical using the information provided below: initial buret reading: 1.2-mL final buret reading: 10.5-mL mass: 8.184-9 Question 5 options: None are correct Ethanol: d 0.789 gml. Benzene: d-0.880 g/mL Water: d = 0.9982 g/mLExplanation / Answer
Ans 1 :
Density = mass / volume
Volume = length x breadth x height
= 2.2 x 1.7 x 2.4
= 8.976 cm3
So putting all the values we get :
= 17.71 / 8.976
= 1.973 g/cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.