14. The density of an aqueous solution prepared by mixing equal amounts of ethyl
ID: 1083516 • Letter: 1
Question
14. The density of an aqueous solution prepared by mixing equal amounts of ethylene glycol (CH.O2) and water is 1.65 g/mL Calculate the molality, the mol fraction, and the molarity of this solution. 15. The density of a .125-M aqueous NHs solution is 2.05 g/mL. What is the mol fraction of the solution? 16. Calculate the %v/v of a solution prepared by dissolving 357 mL of ethylene glycol (d 1.11g/mL) in 255 g of water to make a 1.23-g/mL aqueous solution. 17. Calculate the respective molarity and molality of an isopropyl alcohol aqueous solution that is 15.0% v/v (The densities of isopropyl alcohol (C3H,O) and water are .79 g/mL and 1.00 g/mL, respectively). 53Explanation / Answer
(15)
Assume that we take 1 L of this solution.
Moles of solute = Molarity*Volume = 0.125*1 = 0.125
Mass of solute = Moles*MW = 0.125*17 = 2.125 g
Mass of solution = Density*Volume = 2.05*1000 = 2050 g
Mass of water = 2050-2.125 = 2047.875 g
Moles of water = Mass/MW = 2047.875/18 = 113.77
So,
Mole fraction of solute = 0.125/(0.125+113.77) = 0.0010975
Hope this helps !
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.