Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Give your answer in °C,but do not include units in your answer 147-149 View hint

ID: 1085512 • Letter: G

Question

Give your answer in °C,but do not include units in your answer 147-149 View hint for Question 7 Save Question 8 (0.5 points) In Experiment 3, you will need to determine your theoretical and percent yield for your reaction Suppose you started with 0.113 g of cholesterol (solid), and 0119 ml of nonanoyl chloride (pure liquid) Calculate the theoretical yield (in grams) of cholesteryl nonanoate. Give your answer to three decimal places; DO NOT include units cholesterol molar mass-386.6 g/mol nonanoyl chloride: density-098 g/ml; molar mass- 176.7 g/mol cholesteryl nonanoate: molar mass-526.9 g/mol e Your Answer Answer Hide hint for Question 8 To determine a Theoretical Yield you must understand the concept of limiting reagent and how to convert between mass, volume and number of moles Hint: First start by calculating the number of moles of product that should form in the reaction. Save Question 9 (0.5 points) When you comment on how successful your synthesis was, you will need to first look at purity and then refer to the percent yield of your reaction. The percent yield is looking at the mass of your product as a percent of the theoretical yield expected If you isolated 0.00019 mol of cholesteryl nonanoate and expected 0.136 g what was the percent yield of your reaction? Give your answer to two decimal places; DO NOT include units. Your Answer: Answer View hint for Question 9 Save

Explanation / Answer

8.

A reaction of nonanoyl chloride with cholesterol to form cholesterol nonanoate, pyridine is also used in the reaction.

C9H17ClO + C27H46O -----(C5H5N) -----> C36H62O2 + C5H6NCl-
which is
nonanoyl chloride + cholesterol ----pyridine----> cholesteryl nonanoate + pyridinium hypochloride

Now,
Molar mass of cholesterol = 386.6 g/mol
So, 386.6 g of cholesterol = 1 mol
or, 1 g of cholesterol = (1/386.6) mol
or, 0.113 g of cholesterol = (0.113 / 386.6) mol = 0.00030 mol

Nonanoyl chloride = 0.119 mL      
density of nonanoyl chloride = 0.98 g/mL
So, mass of nonanoyl chloride = 0.119 mL x 0.98 g/mL
= 0.11662 g
Molar mass of nonanoyl chloride = 176.7 g/mol
so, 176.7 g of nonanoyl chloride = 1 mol
or, 1 g of nonanoyl chloride = (1 / 176.7) mol
or, 0.11662 g of nonanoyl chloride = (0.11662 / 176.7) mol
= 0.00066 mol

So, cholesterol (= 0.00030 mol) is the limiting reagent.

In this reaction,
1 mole of cholesterol reacts with 1 mole of nonanoyl chloride to produce 1 mole of cholesteryl nonanoate.
So, 0.00030 mole of cholesterol reacts with 0.00030 mole of nonanoyl chloride to produce 0.00030 mole of cholesteryl nonanoate

Molar mass of cholesteryl nonanoate = 526.9 g/mol
So, 1 mole of cholesteryl nonanoate = 526.9 g
or, 0.0003 mol of cholesteryl nonanoate = 0.0003 x 526.9 g
   = 0.158 g (Theoritical yield)

9.

Isolate cholesteryl nonanoate = 0.00019 mol
Molar mass of cholesteryl nonanoate = 526.9 g/mol
So, 1 mol of cholesteryl nonanoate = 526.9 g
or, 0.00019 mol of cholesteryl nonanoate = 0.00019 x 526.9 g
      = 0.100111 g (ACTUAL YIELD)

Expected = 0.136 g (THEORITICAL YIELD)

% yield = (ACTUAL YIELD / THEORITICAL YIELD) x 100
   = (0.100111 g / 0.136 g) x 100
   = 73.60 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote