17:04 session.masteringchemistry.com/m.... Item 9 Masteri 9 of 21 You wish to pr
ID: 1087648 • Letter: 1
Question
17:04 session.masteringchemistry.com/m.... Item 9 Masteri 9 of 21 You wish to prepare a buffer solution with pH 9.45. Part A How many grams of (NH4) SO4 would you add to 430 mL of 0.257 M NH3 to do this? Assume that the solution's volume remains constant Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Submit Request Answer Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B Part complete Which buffer component would you add to 0.100 L of the buffer in part A to change its pH to 9.30?Explanation / Answer
a)
pH of basic buffer = pka -log((NH4^+/NH3)
pka of NH4+ = 9.3
No of mol of NH3 taken = 0.43*0.257 = 0.11 mol
No of mol of NH4+ = ?
9.45 = 9.3 - log(x/0.11)
x = 0.0779
amount of (NH4)2SO4 = (0.0779/2)*132.2 = 5.15 g
c) to decreases, the pH (NH4)2SO4 must be added.
pH of basic buffer = pka -log((NH4^+/NH3)
pka of NH4+ = 9.3
No of mol of NH3 taken = 0.09*0.257 = 0.02313 mol
No of mol of NH4+ = ?
9.45 = 9.3 - log(x/0.02313)
x = 0.01637
after addition of excess (NH4)2SO4
9.3 = 9.3 - log(x/0.02313)
x = 0.02313
No of mol of excess (NH4)2SO4 must be taken = (0.02313-0.01637)/2 = 0.00338 mol
mass of (NH4)2SO4 must be taken = 0.00338*132.2 = 0.45 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.