A ALEKS. Corinne wer ter ×VGcneggstudy Guided 5 Chegg Study IGuideds ×AG AALEK5C
ID: 1089165 • Letter: A
Question
A ALEKS. Corinne wer ter ×VGcneggstudy Guided 5 Chegg Study IGuideds ×AG AALEK5Corinne went x x KINETICS AND EQUILIBRIUM Corinne Using first- and second-order integrated rate laws At a certaln temperature this reaction follows first-order kinetics with a rate constant of 0.0218 s NT, (e) N-(e) + 3H2 (g) Suppose a vessel contains NH3 at a concentration of 1.06 M. Calculate how long it takes for the concentration of NH3 to decrease by 84.0%. You may assume no other reaction is important. dlo Round your answer to 2 significant digits. Ar Explanation Check 10:24 PM LEKS-Cerinne Ve.. ^Explanation / Answer
we have:
[NH3]o = 1.06 M
concentration has decreased by 84.0 %
so,
remaining is 100-84 = 16 %
[NH3] = 16 % os 1.06 M = 0.1696 M
k = 2.18*10^-2 s-1
use integrated rate law for 1st order reaction
ln[NH3] = ln[NH3]o - k*t
ln(0.1696) = ln(1.06) - 2.18*10^-2*t
-1.7743 = 0.0583 - 2.18*10^-2*t
2.18*10^-2*t = 1.8326
t = 84 s
Answer: 84 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.