Refer to the table given below. Suppose that aggregate demand increases such tha
ID: 1090715 • Letter: R
Question
Refer to the table given below. Suppose that aggregate demand increases such that the amount of real output demanded rises by $7 billion at each price level.
Real Output Demanded (Original)
Price
Level
Real Output
Supplied
$506
116
$513
508
108
512
510
100
510
512
92
507
514
84
502
By what percentage will the price level increase? __________ percent
Will this inflation be demand-pull inflation or will it be cost-push inflation? (Click to select)Demand-pull inflationCost-push inflation
If potential real GDP (that is, full-employment GDP) is $510 billion, what will be the size of the positive GDP gap after the change in aggregate demand? $ ____________ billion
If the government wants to use fiscal policy to counter the resulting inflation without changing tax rates, would it increase government spending or decrease it? (Click to select)DecreaseIncrease
Real Output Demanded (Original)
Price
Level
Real Output
Supplied
$506
116
$513
508
108
512
510
100
510
512
92
507
514
84
502
Explanation / Answer
Demand equals Supply in equilibrium.
So in the beginning, Demand = Supply = 510 and Price = 100
That's because at Price = 100, demand equals supply (the third number in each series).
Increase every output by $7, you get this new series:
Real Output Demanded (new): $513, $514, $517 $519, $521
now, supply equals demand at $513 (the first in the series), at Price = 108.
So now price increased to 108 (up from 100) and demand = supply = $513
This is demand-pull inflation as the price went up because demand went up. (we changed the demand curve here, not the supply curve)
the size of the gap will simply be $513 (new demand) - $510 = $3.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.