Refer to the table given below. Suppose that aggregate demand increases such tha
ID: 1092699 • Letter: R
Question
Refer to the table given below. Suppose that aggregate demand increases such that the amount of real output demanded rises by $15 billion at each price level.
Real Output Demanded (Original)
Price
Level
Real Output
Supplied
$500
112
$515
505
106
512
510
100
510
515
94
507
520
88
500
1. By what percentage will the price level increase?
2. If potential real GDP (that is, full-employment GDP) is $510 billion, what will be the size of the positive GDP gap after the change in aggregate demand? In Billions?
Real Output Demanded (Original)
Price
Level
Real Output
Supplied
$500
112
$515
505
106
512
510
100
510
515
94
507
520
88
500
Explanation / Answer
Demand equals Supply in equilibrium.
So in the beginning, Demand = Supply = 510 and Price = 100
That's because at Price = 100, demand equals supply (the third row in the table)
Increase every output by $15, we get this new,
Real Output Demanded (new): $515, $520, $525 $530, $535
now, supply equals demand at $515 (the first row in the table), at Price = 112
So, now price increased to 112 (up from 100) and demand = supply = $515
1)
Percentage by which price level increase = (112-100)/100 *100 = 12%
2)
the size of the gap will simply be $515 billion (new demand) - $510 billion = $5 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.