Calculate the equilibrium price for golf clubs and the equilibrium quanity sold
ID: 1093119 • Letter: C
Question
Calculate the equilibrium price for golf clubs and the equilibrium quanity sold
Demand function: Q=240-1.00P
Supply Function Q=1.00P
So, I was able to determine that the equlibrium price is $120 per club and the equlibrium quanity sold is 140 thousand golf clubs.
By question is based on the second part which states.
Suppose that the golf club dealer deciedes to charge a price of $140 per club
This would result in _____ of _____ thousand clubs.
The first blank should be "surplus" but I dont know how to calculate how much of a surplus this change will cause.
Can someone please explain how to calculate the surplus amount?
Thank you!
Explanation / Answer
Demand function: Q=240-1.00P
Supply Function Q=1.00P
If p = $140
Then Q = 240 - (1)(140) = 100 Quanity demanded
Supply will be Q = 1(140) = 140 supplied.
Surplus = qty supplied - qty demanded = 140 - 100 = 40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.