A contractor for the U.S. Defense Department products airplanes from capital (K)
ID: 1093930 • Letter: A
Question
A contractor for the U.S. Defense Department products airplanes from capital (K) and labor (L) by the production function: A = K times L2
The marginal product of labor (MPL) = 2KL
the marginal product of capital (MPK) = L2
The Defense Department is ordering 125 airplanes.
a. How mych labor and capital will the firm employ if labor costs twice that of capital? (Hint: Let 2 = $2 and r = $1. Use MPL/MPk = w/r to find L in terms of K. Then substitute this into the production function for A = 125.)
b. How much capital and labor will the firm use if capital costs twice that of labor ?
Explanation / Answer
A = KL^2
Mpl = 2KL
Mpk =L^2
MRTS = 2KL/ L^2
FOR COST MINIMIZATION ... MRTS = W/R =2 .............. GIVEN
2KL/L^2 = 2
K= L
.......................
PUTTING BACK INTO A ..
125 =A = L^3
K=L= 5
......................................................................................................................
following same procedure as above but using different w and r values as given in second part
IF W =1 AND R =2
2KL/L^2 = 1/2
K=L/4
PUTTING BACK TO A
125= A = L/4 L^2
125*4 =L^3
L = 5*CUBEROOT (4)
K= 5/4 * CUBETOOT (4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.