A contractor can deliver 100 tons of asphalt concrete to a road project every ho
ID: 1494647 • Letter: A
Question
A contractor can deliver 100 tons of asphalt concrete to a road project every hour. When compacted in 6 inch lifts the specific gravity in place is to be 2.40. What minimum velocity in MPH must the roller be moving if the roller has a width of 5.1 ft and needs 5 passes to compact a 6inch lift?
compressive strengith of the mix design in pus if the standard deviation is 200 pa's. Probiam 4 (2o Proines) A contractor can deler 300 toms of asphalt cencrete to a road preject every haur. When compaxted in 6 inch lies the Specific Gravity in place is to be 2.40 What minimnum velocity in MPH must she roiler be maving f the reller has a width of 5.1 t. and to compacz a6Explanation / Answer
Mass of asphalt concrete = 100 tons = 105 kg
Volume of compacted region = 105/(2.4×103) = 41.67 m3
Depth = 6 inch = 0.1524 m
Width = 5.1 ft = 1.55448 m
Length L= (41.67)/(0.1524×1.55448) = 175.90 m
5 turns implies length covered by roller in 1 hour = 5L =879.47 m = 0.34 mile
Velocity = 0.34 MPH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.