Chap 7 Question 2 In 2012, the box industry was perfectly competitive. The lowes
ID: 1095862 • Letter: C
Question
Chap 7 Question 2
In 2012, the box industry was perfectly competitive. The lowest point on the long-run average cost curve of each of the identical box producers was $4, and this minimum point occurred at an output of 1,000 boxes per month. The market demand curve for boxes was: QD =140,000 - 10, 000P where P was the price of a box (in dollars per box) and QD was quantity of the boxes demanded per month. The market supply curve for boxes was QS = 80,000 + 5,000 P where QS was the quantity of boxes supplied per month.
a. What was the equilibrium price of a box? Is this the long-run equilibrium price?
b. How many firms are in the industry when it is in the long-run equilibrium?
Explanation / Answer
At equillibrium, 140000-10000P=80000+5000P or, 15000P=140000-80000 or 15000P=60000 or P=60000/15000=4 Q=140000-10000P=140000-10000*4 or Q=140000-40000=100000 Minimum output per month=1000 So no of firm=100000/1000=100 a>Equillibrium Price=4 b>Number of firms=100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.