Consider a market where demand is P=10-2Q. There is a negative production extern
ID: 1097102 • Letter: C
Question
Consider a market where demand is P=10-2Q. There is a negative production externality of $2.50/unit of consumption. Supply is equal to ??=??2.
a. What is market equilibrium?
b. What is the socially optimum quantity and price??
c. If the government uses a tax to get producers to internalize the externality what is the net price received by producers?
d. Calculate the total surplus at market equilibrium
e. Calculate the total surplus at social optimum equilibrium
f. Calculate the total surplus with the tax
Explanation / Answer
Consider a market where demand is p=10-2Q. There is a negative production externality of $2.50/unit of consumption. Supply is equal to p=Q/2.
What is the market equilibrium?
10-2Q= Q/2
Q= 10/2.5=4
P= 4/2=2
What is the social optimum quantity and price?
Now 10-2Q= Q/2+2.5
Q= 7.5/2.5=3
P= 10-2*3=4
If the government uses a tax to get producers to internalize the externality what is the nest price received by producers?
Price received by producers= 3/2= 1.5 only
Calculate the total surplus at the market equilibrium.
Surplus=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.