Company Zeta bought new office furniture in the year 2000. The purchase cost was
ID: 1098183 • Letter: C
Question
Company Zeta bought new office furniture in the year 2000. The purchase cost was 90101 dollars and in addition it had to spend 19473 dollars for installation. The furniture has been in use since April 21st, 2000. Zeta forecasted that in 2015 the office furniture would have a net salvage value of $1000. Using the US Accelerated Depreciation Schedule, estimate the value of depreciation recorded in the accounting books in the year 2004 if the company decided to sell the furniture on June 5th (of 2004). (note: round your answer to the nearest cent and do not include spaces, currency signs, or commas)
Answer = 4892.48
Explanation / Answer
initial cost = 90101+19473 =
time = 5 years
net salvage vlaue = $1000
inital cost-salvage cost = 90101-1000 = 89101
Acc to sum of year method
n = 15
n sum= 120
i = 4
n-i+1 = 15-4+1 = 12
(12/120)*89101 = 8910.1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.