Assume that a hypothetical economy with an MPC of 0.8 is experiencing a severe r
ID: 1098416 • Letter: A
Question
Assume that a hypothetical economy with an MPC of 0.8 is experiencing a severe recession.
By how much would government spending have to rise to shift the aggregate demand curve rightward by $30 billion?
Instructions: Round your answer to two decimal places.
$ billion
How large a tax cut would be needed to achieve the same increase in aggregate demand?
Instructions: Round your answer to two decimal places. Enter a positive value.
$ billion
Determine one possible combination of government spending increases and tax increases that would accomplish the same goal.
Increase spending by $ billion and increase taxes by $ billion.
Explanation / Answer
Spending Multiplier =1/(1 ? MPC)
30 = X * 1/(1 -0.8)
X = 6
Mpc * tax = 30
tax = 30/0.8 = 37.5
combination
let tax cut increase dmand by 10 and spending multiplier by 20
0.8 * tax = 10
tax cut = 12.5
and 20 = X * 1/(1 -0.8)
X = 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.