Assume that a financial asset gives its owner the following cash flows which are
ID: 1149671 • Letter: A
Question
Assume that a financial asset gives its owner the following cash flows which are invested using the compound interest method: year zero, 10960 dollars outflow; year one, 45177 dollars inflow; year two, 12836 dollars inflow; year three, 59854 dollars inflow; year four: 17447 dollars inflow. Given that the current yield required for similar financial assets is 5% per year, compute the value of this asset at time 3 taking into account past and future cash flows. (note: round your answer to the nearest cent and do not include spaces, currency signs, or commas)
Explanation / Answer
Year 0, cash outflow = $10960
Year 1, cash inflow = $45177
Year 2, cash inflow = $12836
Year 3, cash inflow = $59854
Year 4, cash inflow = $17447
R = 5%
Value of the asset in year 3 = -10960*(1+5%)^3 + 45177*(1+5%)^2 + 12836*(1+5%) + 59854 + 17447/(1+5%)
Value of the asset in year 3 = 127068.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.