A typical customer who buys from a firm has a demand given by P = 90 - 3 Q. The
ID: 1099492 • Letter: A
Question
A typical customer who buys from a firm has a demand given by P = 90 - 3 Q. The firm has a constant marginal cost MC = $18 and no fixed cost. It currently uses a uniform pricing strategy (i.e., it charges a single price for all the units it sells), but it is contemplating to switch to the following block pricing strategy: Buy the first 5 units at a price of $75 per unit, and any subsequent unit at a price of $54 per unit. If the firm uses this pricing strategy, then
a, Each customer will buy 17 units
b Each customer will buy 5 units
c Each customer will buy 7 units
d Each customer will buy 12 units
Explanation / Answer
b Each customer will buy 5 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.