Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit
ID: 1101800 • Letter: G
Question
Given the following information, how many units must be sold to achieve a profit of $21,000? (Note that the units sold must account for total production costs (direct and overhead) plus desired profit:
Direct labor hours: 0.6 hr / unit
Direct labor costs: $25 / hr
Direct materials cost: $5.1 / unit
Overhead costs: 85% of direct labor
Packaging and shipping: $2.6 / unit
Selling price: $38 / unit
Explanation / Answer
let no of units be x
direct labor costs= 25* .6* x= 15x
ddirect materials cost= 5.1*x= 5.1x
overhead cost= 15x*.85= 12.75x
packing and shipping= 2.6x
selling price = 38x
total profit=selling price - total costs = 38x - 15x -5.1x-12.75x -2.6x= 2.55x
2.55x= 21000
x=8235.29 = 8236 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.