Assume that C = 100 + 0.9Y D where C is consumption and Y D is disposable income
ID: 1102282 • Letter: A
Question
Assume that C = 100 + 0.9YD where C is consumption and YD is disposable income.
>If YD = $1000B, what is the average propensity to consume, the average propensity to save, the marginal propensity to consume and the marginal propensity to save?
>If planned investment falls by 500, how much would aggregate demand change?
>How much would the government need to increase spending to eliminate an aggregate demand shortfall of $1000B? How much would it need to cut taxes to achieve the same result? Explain why your two answers are different.
Explanation / Answer
APC=C/DI
=100+0.9YD/1000B
=100+0.9×1000B/1000B
=1000B/1000B
=1
APS=YD-TAXES
=1000B
MPC=Change in consumption/change in income
=0/0
MPS=0
b)If planned investment fall national income will also fall.there will be a parallel inward shift of demand curve.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.