Assume that 437 days is a reasonable limit for how long a human can endure const
ID: 2038386 • Letter: A
Question
Assume that 437 days is a reasonable limit for how long a human can endure constant-velocity space travel. Proxima Centauri, the star closest to our Sun, is 4.24 light years away from Earth.
A). If you wanted to fly to Proxima Centauri within the 437-day limit in a rocket of mass 2.30×106 kg , how much energy would be required to accelerate the rocket to the necessary speed in the Earth reference frame? For this rough estimate, ignore the energy required to stop, and disregard the hundreds of days required at each end of the journey for acceleration.
B). Compare your answer with 0.6× 1021J , the yearly worldwide energy consumption predicted for 2015.
Explanation / Answer
A)
d = 4.24 light year
= 4.24*365*24*60*60*3*10^8
= 4.01*10^16 m
velocity of rocket, v = d/t
= 4.01*10^16/(437*24*60*60)
= 1.062*10^9 m/s
Kinetic energy of the rocket = (1/2)*m*v^2
= (1/2)*2.30*10^6*(1.062*10^9)^2
= 1.30*10^24 J
B) KE = 1.30*10^24/(0.6*10^21) world wide energy consumption
= 2167*world wide energy consumption per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.