Total revenue for producing 30 units of output is $92. Total revenue for produci
ID: 1107357 • Letter: T
Question
Total revenue for producing 30 units of output is $92. Total revenue for producing 31 units of output is $93. Given this information, the__________ PLEASE EXPLAIN
marginal revenue for producing the 31st unit is $92.
average revenue for producing 31 units is $93.
marginal revenue for producing the 31st unit is $93.
average revenue for producing 31 units is $3
A)marginal revenue for producing the 31st unit is $92.
B)average revenue for producing 31 units is $93.
C)marginal revenue for producing the 31st unit is $93.
D)average revenue for producing 31 units is $3
Explanation / Answer
Answer
Option D
marginal revenue of n th unit=total revenue of n units - total revenue of n-1 units
=93-92=$1
average revenue=total revenue/quantity
=93/31
=$3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.