Crossett Trucking Company claims that the mean weight of its delivery trucks whe
ID: 1107851 • Letter: C
Question
Crossett Trucking Company claims that the mean weight of its delivery trucks when they are fully loaded is 5,514 pounds and the standard deviation is 174 pounds. Assume that the population follows the normal distribution. Fifty eight trucks are randomly selected and weighed. Within what limits will 95% of the sample means occur? (Round your answers to the nearest whole number.)
Crossett Trucking Company claims that the mean weight of its delivery trucks when they are fully loaded is 5,514 pounds and the standard deviation is 174 pounds. Assume that the population follows the normal distribution. Fifty eight trucks are randomly selected and weighed. Within what limits will 95% of the sample means occur? (Round your answers to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
sample size,n = 58
sample mean,x = 5514
standard deviation,s = 174
assumed population mean,u = 21.1
alpha,a = 1-0.95 = 0.05
Za/2 = Z0.025 = 1.96
confidence interval:
x +/- [Za/2 * (s/sqrt(n))]
5514 +/- [1.96 * (174/sqrt(58))]
5514 +/- 45
= ( 5469 , 5559 )
upper limit = 5559
lower limit = 5469
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.