A simple random sample of 400 individuals provides 100 Yes responses. The 90% co
ID: 1108454 • Letter: A
Question
A simple random sample of 400 individuals provides 100 Yes responses. The 90% confidence interval for the population proportion is: a. 0.1937 to 0.3063 b. 0.1942 to 0.3058 c. 0.2076 to 0.2924 d. 0.2144 to 0.2856A simple random sample of 400 individuals provides 100 Yes responses. The 90% confidence interval for the population proportion is: a. 0.1937 to 0.3063 b. 0.1942 to 0.3058 c. 0.2076 to 0.2924 d. 0.2144 to 0.2856
A simple random sample of 400 individuals provides 100 Yes responses. The 90% confidence interval for the population proportion is: a. 0.1937 to 0.3063 b. 0.1942 to 0.3058 c. 0.2076 to 0.2924 d. 0.2144 to 0.2856
Explanation / Answer
The z score is 1.645 for 90% CI. Probability P^ is 100/400 = 0.25
Find the required probability as
= P^ + z (P^(1-P^)/n)^0.5
= 0.25 +/- 1.645(0.25*0.75/400)^0.5
= 0.25 + 1.645*0.0216 and = 0.25 - 1.645*0.0216
= 0.2145 to 0.2856
Correct choice is D.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.