Consider two projects: Project A currently costs $16 million, which is to be pai
ID: 1114825 • Letter: C
Question
Consider two projects: Project A currently costs $16 million, which is to be paid this year. The returns are $13 million in one year and $12 million in two years. Project B currently costs $15 million, again to be paid this year. The returns are $12 million in one year and $10 million in two years.
At an interest rate of 6%, the net present value of Project A is roughly____ , while the net present value of Project B is roughly___ .
Suppose investing in one project eliminates the opportunity to invest in the other. If the interest rate is 6%, Project ___ is preferable.
Explanation / Answer
the net present value of Project A is roughly
=-16+13/1.06^1+12/1.06^2
=6.94 million
the net present value of project B is roughly
=-15+12/1.06^1+10/1.06^2=5.22 million
project A is preferable as it has high NPV than B
the above are answers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.