Return to question er fims charge a price of $70 per unt. The firm\'s total cost
ID: 1117610 • Letter: R
Question
Return to question er fims charge a price of $70 per unt. The firm's total costs are qa A firm sells its product in a perfectly competitive market where oth 50+100+ 202 a. How much output should the firm produce in the short run? [ 20] O units b. What price should the firm charge in the short run? c. What are the firm's short-run profits? 750 d. What adjustments should be anticipated in the long run? Entry will occur until economic profits shrink to zero. No firms will enter or exit at these profits. Exit will occur since these economic profits are too lowExplanation / Answer
a) Firm would produce where P = MC (Profit is maximized)
MC = dC/dQ = 10 + 4Q
10 + 4Q = 70
Q = 15 units
b) Firm is a price taker :
P = $70 (same as the market)
c)
Profit = PQ - C = 70 x 15 - 50 - 150 - 450 = 400
d) Option 1 is correct (Long term economic profit = 0 in a competitive market)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.