Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Output Total cost Total Variable Cost Total Fix cost Marginal Cost 0 $200 1 100

ID: 1117795 • Letter: O

Question

Output

Total cost

Total Variable Cost

Total Fix cost

Marginal Cost

0

$200

1

100

2

$450

21. When nothing is produced, the firm’s total fixed cost and total variable cost are, respectively:

a. Zero and $200.

b. $100 and $100

c. $200 and zero

d. $200 and $100

22. When one unit of output is produced, the firm” total cost and total variable cost are

a. $150 and $150.

b. $200 and $100

c. $300 and $100

d. $325 and $100

23. The marginal cost of the second unit of output is

     a. $100

      b. $150

      c. $250

      d. $350

24. The average total cost when two units of output are produced is

      a. $150

      b. $225

      c. $325

      d. $450                                                                                                          

Output

Total cost

Total Variable Cost

Total Fix cost

Marginal Cost

0

$200

1

100

2

$450

Explanation / Answer

CALCULATION STEPS:

Step-1: when output is zero, variable cost is zero and all cost is the total cost. Given that total cost = $200 when output is 0, it means fixed cost = $200. Fixed cost remains fixed with output, so it is $200 for all levels of output.

Step-2: Total cost of 2nd unit = total cost of first unit + marginal cost of second unit = $200 + $100 = $300

Step 3: Variable cost of first unit = Total cost of first unit – fixed cost = $300 - $200 = $100

          Variable cost of second unit = Total cost of 2nd unit – fixed cost = $450 - $200 = $250

Step – 4: Marginal cost for 2nd unit = total cost of 2nd unit – total cost of first unit = $450 - $300 = $150

Complete table:

Output

Total Cost

Total Variable Cost

Total Fixed Cost

Marginal Cost

0

$200

0

$200

-

1

$200 + $100 = $300

$300 - $200 = $100

$200

100

2

$450

$450 - $200 = $250

$200

$450 - $300 = $150

Answers:

21. option c.

22. option c.

23. option b

24. option b

Explanation: when 2 units are produced, total cost = $450. So, average total cost = $450/2 = $225.

Output

Total Cost

Total Variable Cost

Total Fixed Cost

Marginal Cost

0

$200

0

$200

-

1

$200 + $100 = $300

$300 - $200 = $100

$200

100

2

$450

$450 - $200 = $250

$200

$450 - $300 = $150

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote