Consulting, LLC currently enjoys a patent on software that estimates economic da
ID: 1117952 • Letter: C
Question
Consulting, LLC currently enjoys a patent on software that estimates economic damages for clients involved in personal injury lawsuits. Demand for my software is QD=60.3–0.1PQD=60.3–0.1P. Creating the software cost me about $2,000 in development and coding. I can produce a copy of the software for $3.00 per unit (constant cost).
1. How many copies of the software should I attempt to sell? At what price should I sell it? How much profit would I make?
a. Q=150Q=150; P=$7.50P=$7.50; profit = $1,250
b. Q=35Q=35; P=$253P=$253; profit = $8500
c. Q=30Q=30; P=$303P=$303; profit = $9,000
d. Q=9Q=9; P=$125P=$125; profit = $466.66
2. My patent expires in a year, and I know other economic consultants will produce competing software. What quantity and price will result once competing software emerges? How much consumer surplus will my clients (lawyers) gain once the competitors enter? (For measuring consumer surplus, recall that area of a triangle = ½ * base * height.)
a. Q=8Q=8; P=$2.50P=$2.50; CSCS increases by $74,600 (from $11,000 to $85,600)
b. Q=40Q=40; P=$6P=$6; CSCS increases by $2000 (from $2600 to $4600)
c. Q=140Q=140; P=$185.50P=$185.50; CSCS increases by $3,050 (from $10,050 to $13,100)
d. Q=60Q=60; P=$3P=$3; CSCS increases by $13,500 (from $4,500 to $18,000)
3. How much deadweight loss is created by my patent and monopoly in this software?
a. $9,800
b. $4,500
c. $40.50
d. $6,250
Explanation / Answer
QD = 60.3 - 0.1P
0.1P = 60.3 - QD
P = 603 - 10QD
(1) (c)
Profit is maximized by equating MR with MC.
Total revenue (TR) = P x QD = 603QD - 10QD2
MR = dTR / dQD = 603 - 20QD
Equating with MC,
603 - 20QD = 3
20QD = 600
QD = 30
P = 603 - (10 x 30) = 603 - 300 = 303
Profit = QD x (P - MC)= 30 x (303 - 3) = 30 x 3009,000 - 2,000
(Development & Coding cost is a sunk cost and is not included in cost computation).
(2) (d)
In competitive equilibrium, P = MC
603 - 10QD = 3
10QD = 600
QD = 60
P = MC = 3
From demand function, when QD = 0, P = 603 (Reservation price)
Consumer surplus (CS) = Area between demand curve & Price
In question (1), CS = (1/2) x (603 - 303) x 30 = 15 x 300 = 4,500
In competitive equilibrium, CS = (1/2) x (603 - 3) x 60 = 30 x 600 = 18,000
Increase in CS = 18,000 - 4,500 = 13,500
(3) (b)
Deadweight loss = (1/2) x Change in price x Change in quantity = (1/2) x (303 - 3) x (60 - 30) = (1/2) x 300 x 30
= 4,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.