Calculate the Modified B/C ratio for the estimates shown in the table below at a
ID: 1120287 • Letter: C
Question
Calculate the Modified B/C ratio for the estimates shown in the table below at a discount rate of 15% per year.
4,800,000
65,000
1,200,000
300,000
20
**The answers presented below were calculated using the appropriate factors from interest tables including all their decimal places**
Question 13 options:
Modified B/C= 3.69
Modified B/C= 1.01
Modified B/C= 5.22
Modified B/C= 2.10
PW of benefits, $4,800,000
AW of disbenefits, $/year65,000
First cost, $1,200,000
M&O costs, $/year300,000
Life of the project, years20
Explanation / Answer
Modified B/C is computed as
B/C = PW of benefits - PW of costs - PW of dis benefits / Initial investment - PW of salvage value
= [(4,800,000 - 300,000(P/A, 15%, 20) - 65,000(P/A, 15%, 20)]/1,200,000
= (4,800,000 - (300,000 + 65,000)*6.2593)/1,200,000
= 2.10
Hence 2.10 is the closest B/C ratio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.