Suppose the current money supply is $20,000. The reserve requirement is 0.10. Th
ID: 1120454 • Letter: S
Question
Suppose the current money supply is $20,000. The reserve requirement is 0.10. The Fed wants to decrease the money supply by $1000. Assume that banks do not hold excess reserves and individuals hold no currency. Determine the following:
a. the money multiplier
b. the monetary base
c. the amount by which the Fed must change the reserve requirement to achieve the stated desired change in the money supply. (What should be the new reserve requirement ratio?)
d. If the Fed decides to use an open market operations tool instead, would it have to buy or sell bonds to achieve the stated desired change in the money supply, and by how much would it need to buy or sell bonds?
Explanation / Answer
(a) Money multiplier (MM) = 1 / Reserve ratio = 1 / 0.1 = 10
(b) Monetary base = Money supply / MM = $20,000 / 10 = $2,000
(c) New level of money supply = $20,000 - $1,000 = $19,000
Monetary base remaining unchanged,
$19,000 / MM = $2,000
MM = 9.5
1 / Reserve ratio = 9.5
Reserve ratio = 1/9.5 = 0.1053 = 10.53%
(d) For an equivalent open market operations, Fed has to sell bonds in open market to lower money supply.
Required amount of bonds to be sold = $1,000 / MM = $1,000 / 10 = $100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.