6. Assume you purchased a stock this year for $28.16 a share. What price will th
ID: 1121256 • Letter: 6
Question
6. Assume you purchased a stock this year for $28.16 a share. What price will the stock have to reach in 47 years, if-you want to realize an annualized return of 10% upon its sale? 7. To have $30,000 ready for a down payment for a mortgage loan from a bank in five years, how much should you have in the bank today,given a 10% interest rate? in live 8. Lois I. Likesmoney expects to receive $50,000 in payments from a trust fund for each of the next 20 years. What is the current value of this stream of payments if it is discounted 5 0l000 I.O8 5o.uuo 1,0s 9. How much could you wind up with in the year 2037, if you currently have $5,000 in your mutual fund, and earn 4% each year on it between now and then? What if you could earn 8% instead?Explanation / Answer
7) PV = F(P/F, i, n)
= 30,000(P/F, 1%, 5)
= 30,000(0.9515)
= $28,545
Thus, you should have $28,545 in the bank today.
8) PV = A(P/A, i, n)
= 50,000(P/A, 8%, 20)
= 50,000(9.8181)
= $490,905
The the current value of the payment stream is $490,905.
9) At i = 4%
FV = P(F/P, i, n)
= 5000(F/P, 4%, 20)
= 5000(2.191)
= $10,955
At i = 8%
FV = P(F/P, i, n)
= 5000(F/P, 8%, 20)
= 5000(4.661)
= $23,305
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.