A company is considering an external long-term contract offer that improve the e
ID: 1122992 • Letter: A
Question
A company is considering an external long-term contract offer that improve the energy efficiency of their systems. The payment schedule has two large payments in the first years with continuing payments thereafter. The proposed schedule is $230,000 now, $120,000 six years from now, $30,000 every four years, and an annual amount of $8,000 beginning 15 years from now project save $31,000 in energy costs annually forent re of its unlimited life using the capitalized cost method at 5% per year, the present worth of Benefits minus Costs is closest to: O a. 60,000 b. 20,000 O c. 80,000 O d. 140,000Explanation / Answer
interest rate = 5%
PW = -230000 -120000/1.056 -30000 x (1/1.054 + 1/1.058 + ...) -8000/1.0515 x (1 + 1/1.05 + ....) + 31000/1.05 + 31000/1.052 + ....
PW = 620000 -230000 - 89545.85 - 30000 x 4.64 - 8000 x 9.62 = $84284.32
Option c is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.