Your company has just purchased a lathe for $27,750. The lathe has a useful life
ID: 1126561 • Letter: Y
Question
Your company has just purchased a lathe for $27,750. The lathe has a useful life of 10 years although it follows a 7 year MACRS depreciation schedule. The lathe has a $12,000 salvage value at the end of its useful life. Determine the amount of depreciation of this asset in year three, when the asset will be sold, using a double declining balance depreciation method. Selected Answer: 0.103 Response Feedback: To find the depreciation amount you will use the declining balance depreciation formulas belowExplanation / Answer
Depreciation factor (d) = 2/n = 2/10 = 0.2
Depreciation in year 3 = dB(1-d)t-1
Depreciation in year 3 = 0.2(27,750)(1-0.2)3-1
Depreciation in year 3 = $3,552
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.