Answer the following questions. The solutions will be provided in the lab sessio
ID: 1128517 • Letter: A
Question
Answer the following questions. The solutions will be provided in the lab sessions on November 13 and 15. 1. The short run cost function of a firm is given by TC=200 + 55g, where TC is the total cost and g is the quantity of output produced. ) What is the firm's fixed cost? (ii) If the firm produces q = 100, what would be its average fixed cost, average variable ocst, and marginal cost of production? 2. The production function of a frin is given by q 5KL, where q denotes the uantity of output produced and K and L denote capital and labour used. For this production function, the marginal product of labour is MR, 5K, and the marginal product of capital is MPK-5L-The wage rate is w = 5000 and the rental rate is r 10000, Suppose in the short run the firm's capital is fixed at K-4. (6) Derive the short run total cost function of this firm (ie. express short run total cost as a function of q). (i) In the short run, how many units of L is needed to produce q-2507 i) What is the total cost of producing 250 in the short run? (iv) In the long run, what is the capital-to-labour ratio that minimizes the pro- duction cost of this firm? (v) In the long run, how many units of L and K should this firm use in order to produce 9-250 in a cost-minimizing manner? (vi) what is the total cost of producing q = 250 in the long run?Explanation / Answer
Question 1
(i)
Total cost function is as follows -
TC = 200 + 55q
The constant part of total cost function represents firm's fixed cost.
So, the firm's fixed cost is $200.
(ii)
Total fixed cost, TFC = 200
Output produced, q = 100
Calculate the average fixed cost -
AFC = TFC/q = 200/100 = 2
The average fixed cost is $2.
TC = 200 + 55q
The constant part represents fixed cost while remaining part represents variable cost.
So,
TVC = 55q
Output produced, q = 100
TVC = 55* 100 = $5,500
Calculate average variable cost -
AVC = TVC/q = 5,500/100 = 55
The average variable cost is $55.
Calculate the marginal cost -
TC = 200 + 55q
MC = dTC/dQ = d(200+55q)/dq = 55
The marginal cost of production is $55.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.