An Engineer decides to set aside money in an IRS-Approved tax deductible 529 pla
ID: 1132814 • Letter: A
Question
An Engineer decides to set aside money in an IRS-Approved tax deductible 529 plan for his newborns college education. He estimates that their child will need $64,000 on her 18th , 19 , 20th, and 21st birthdays. If he plans to make uniform deposits starting 3 years from now and continue through year 17, what should be the size of each deposit, if the account wars interest at a rate of 7% per year? An Engineer decides to set aside money in an IRS-Approved tax deductible 529 plan for his newborns college education. He estimates that their child will need $64,000 on her 18th , 19 , 20th, and 21st birthdays. If he plans to make uniform deposits starting 3 years from now and continue through year 17, what should be the size of each deposit, if the account wars interest at a rate of 7% per year?Explanation / Answer
Find the present value of the amount needed at the beginning of year 18.
P = 64000(P/A, 7%, 4)
= 64000*3.3872113
= 216781.52
Now to accumulate this amount at year 18, we deposit annual amount A from 3rd year to 17th year
216781.52 = A((P/A, 7%, 17) - (P/A, 7%, 3)
A = 216781.52/(9.763223-1.8080182)
= $27250.27
Hence the size of each deposit is $27250.27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.