An investment called a deferred annuity promises annual payments of 7500, with t
ID: 1136087 • Letter: A
Question
An investment called a deferred annuity promises annual payments of 7500, with the first payment occurring five years from today. Your required rate of return is 6%. What is the most that you would pay for this investment today if there were 12 annual payments, 25 annual payments and if the annual payments continued forever ? An investment called a deferred annuity promises annual payments of 7500, with the first payment occurring five years from today. Your required rate of return is 6%. What is the most that you would pay for this investment today if there were 12 annual payments, 25 annual payments and if the annual payments continued forever ?Explanation / Answer
(1) Number of payments (N) = 12
Present worth = 7500 x P/A(6%, 12) x P/F(6%, 12) = 7500 x 8.3838** x 0.4970** = 31,248.69
(2) Number of payments (N) = 25
Present worth = 7500 x P/A(6%, 25) x P/F(6%, 25) = 7500 x 12.7834** x 0.2330** = 22,338.86
(3) Perpetuity
Present worth = 7500 / 0.06 = 125,000
**From P/A and P/F factor tables
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.