Anne, Debbie, and Mary are the only producers of fudge in an isolated village. T
ID: 1137355 • Letter: A
Question
Anne, Debbie, and Mary are the only producers of fudge in an isolated village.
The table shows their supply of fudge each week.
When the price of a bag of fudge is
$1.00,
what is the quantity of fudge supplied by the market in a week?
When the price of a bag of fudge is
$1.00,
the quantity supplied by the market is
nothing
bags of fudge a week.
Price
(dollars
per bag)
Quantity supplied
(bags per week)
Anne
Debbie
Mary
1.00
5
6
7
0.75
4
5
5
0.50
2
4
4
Price
(dollars
per bag)
Quantity supplied
(bags per week)
Anne
Debbie
Mary
1.00
5
6
7
0.75
4
5
5
0.50
2
4
4
Explanation / Answer
Answer
Total quantity supplied =sum of individual supply at the given price
At P=$1
Q=5+6+7
=18 units
------
for more information
at P=$0.75
Q=14
at P=$0.50
Q=10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.