Sam is considering two investment strategies. The first strategy involves puttin
ID: 1139814 • Letter: S
Question
Sam is considering two investment strategies. The first strategy involves putting all of his available funds in Project X. If Project X succeeds, he will receive a $30,000 return, and if it fails, he will suffer a $20,000 loss. There is a 90% chance Project X will succeed and a 10% chance it will fail. The second strategy involves diversification: investing half of his funds in Project X and half of his funds in Project Y (which has the same payoff structure as Project If both projects succeed, he will receive a $15,000 return from Project X and a $15,000 return fronm Project Y, for a net gain of $30,000. If both projects fail, he will suffer a $10,000 loss on Project X and a $10,000 loss on Project Y, for a net loss of $20,000. If one project succeeds and one fails, he will receive a $15,000 return from the successful project and will suffer a $10,000 loss on the failed project, for a net gain of $5,000 As with Project X, there is a 90% chance that Project Y will succeed and a 10% chance that it will fail. Assume that the outcomes of Project X and Project Y are independent. That is, the success or failure of Project X has nothing to do with the success or failure of Project Y The expected payoff from the first strategy (investing everything in Project X) is Suppose Sam chooses the second strategy, which is putting half of his funds in Project X and half into Project Y. The probability that both projects will succeed is and the probability that one project will fail and one project will succeed is , the probability that both projects will fail isExplanation / Answer
Expected payoff from first strategy = (Prob. of Success)*Payoff under success+(Prob. of failure)*Payoff under failure
1) Expected payoff from first strategy = 0.9*30000 + 0.1*(-20000) = 27000 -2000 = $25000.
2) Probability that both will succeed = (Prob. Of X’s success)*(Prob. of Y’s success) = 0.9*0.9 =0.81
3) Probability that both will fail = (Prob. Of X’s failure)*(Prob. of Y’s failure) = 0.1*0.1 =0.01
4) Probability that one project fail and one project will succeed = (Prob. Of X’s success)*(Prob. of Y’s failure) + (Prob. Of X’s failure)*(Prob. of Y’s success) = 0.9*0.1 +0.1*0.9 = 0.18
Expected payoff under second strategy = 0.81*30000 + 0.01*(-20000)+0.18*(5000) = 25000
5) Payoff from both strategy are equal.
6) Higher
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.