St. Blues Technologies. expected (next year) EBIT is $482.00, its tax rate is 39
ID: 1140428 • Letter: S
Question
St. Blues Technologies. expected (next year) EBIT is $482.00, its tax rate is 39%, depreciation is $11.00, planned capital expenditures are $96.00, and planned DECREASES in net working capital is $17.00. What is the free cash flow to the firm (FCFF)? 4 The firm's interest expense is $19.00. Assume the tax rate is 39% and the net debt of the firm DECREASES by$.. What is the free cash flow to equity (FCFE)? What is the market value of equity if the FCFE is projected to grow at 4% indefinitely and the cost of equity is 12%? (Round this answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
FCFF=EBIT*(1-tax rate)+depreciation-capital expenditures-changes in working capital
=482*(1-39%)+11-96-(-17)
=226.02
FCFE=FCFF-interest*(1-tax rate)+net borrowings
=226.02-19*(1-39%)-8
=206.43
market value of equity=FCFE next year/(ke-g)
=206.43/(12%-4%)
=2580.38
the above is answer..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.