You have just purchased a municipal bond with a $10,000 par value for $9,500. Yo
ID: 1143381 • Letter: Y
Question
You have just purchased a municipal bond with a $10,000 par value for $9,500. You purchased it immediately after the previous owner received a semiannual interest payment. The bond rate is 6.6% per year payable semiannually. You plan to hold the bond for 4 years, selling the bond immediately after you receive the interest payment. If your desired nominal yield is 5.5% per year compounded semiannually, what will be your minimum selling price for the bond?
Chapter 03, Problem 019 You have just purchased a municipal bond with a $10,000 par value for $9,500. You purchased it immediately after the previous owner received a semiannual interest payment. The bond rate is 6.6% per year payable semiannually. You plan to hold the bond for 4 years, selling the bond immediately after you receive the interest payment. If your desired nominal yield is 5.5% per year compounded semiannually, what will be your minimum selling price for the bond?$ Carry all interim calculations to 5 decimal places and then round your final answer to the nearest dollar. The tolerance is ±5. Click here to access the TVM Factor Table Calculator LINK TO TEXTExplanation / Answer
Semi-annual (nominal) interest rate = 5.5%/2 = 2.75%
Number of compounding periods = 2 x 4 = 8
Semi-annual coupon payment = $10,000 x 6.6% x (6/12) = $330
Minimum selling price = Future worth after 4 years (8 compounding periods)
= 9,500 x F/P(2.75%, 8) + 330 x F/A(2.75%, 8)
= 9,500 x 1.24238** + 330 x 8.81384**
= 11,802.61 + 2,908.57
= 14,711 (rounded off)
**F/P(r%, N) = (1 + r)N
F/P(2.75%, 8) = (1.0275)8 = 1.24238
**F/A(r%, N) = [(1 + r)N - 1] / r
F/A(2.75%, 8) = [(1.0275)8 - 1] / 0.0275 = (1.24238 - 1) / 0.0275 = 0.24238 / 0.0275 = 8.81384
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.