You have just purchased a municipal bond with a $10,000 par value for $9,500. Yo
ID: 2640935 • Letter: Y
Question
You have just purchased a municipal bond with a $10,000 par value for $9,500. You purchased it immediately after the previous owner received a semiannual interest payment. The bond rate is 6.6% per year payable semiannually. You plan to hold the bond for 7 years, selling the bond immediately after you receive the interest payment. If your desired nominal yield is 6.5% per year compounded semiannually, what will be your minimum selling price for the bond?
$______________
Carry all interim calculations to 5 decimal places and then round your final answer to the nearest dollar. The tolerance is
Explanation / Answer
PV = A * (1-(1+i)^-n)/i + FV / (1 + i)^n
A = 10000 * 6.6% / 2 = 330
i = 6.5% / 2 = 3.25%
n = 7 * 2 = 14
9500 = 330 * (1-(1+.0325)^-14)/.0325 + FV / (1 + .0325)^14
FV = 9130.70
Minimum selling price for the bond = 9131
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.