4. (15 points) Consider the competitive market where demand is P 20 25Q and supp
ID: 1147798 • Letter: 4
Question
4. (15 points) Consider the competitive market where demand is P 20 25Q and supply is P-3 +.5Q. a. Analyze the effects on the equilibrium quantity, producer price Phy and consumer price Pg of a $1 per unit tax on producers. What is the tax revenue? b. Analyze the effects on the equilibrium quantity, producer price Pn, and consumer price P of a 20% ad valorem tax on producers, what is the tax revenue? c. Analyze the effects on the equilibrium quantity, producer price Pn, and consumer price Pg of a $1 per unit subsidy to consumers. What is the cost to the government?Explanation / Answer
SOLUTION:
1) Answer:
In a competitive market,an equilibrium where Qd = Qs
Thus 20-0.25q=3+0.5Q
0.25Q + 0.5Q = 17
Q=22.67
Producer price Pn=(3+(0.5X22.67)=14.335
Consumer price pg=(20-(0.25X22.67)=14.335
When $1 per unit tax on producers
Equilibrium quantity will decrease to 21.67 units
Producer price will increase to $15.335 (=14.335+1)
Consumer price will rise to $15.335 (=14.335+1)
PART-2)
Equilibrium quantity will decrease to 18.136 units (=20%*22.67)
Producer price will increase to $2.867 (=20% * 14.335)
Consumer price will rise to $2.867 (=20% * 14.335)
PART-3)
Equilibrium quantity will rise by 22.67 units to 45.34 units
Producer price will fall by $1 to to $13.335 (=14.335 -1)
Consumer price will fall by $1 to to $13.335 (=14.335 -1)
Total cost to government= 22.677 (=$1*22.677)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.