Assume that the hypothetical economy of Molpol has 10 workers in year 1, each wo
ID: 1148483 • Letter: A
Question
Assume that the hypothetical economy of Molpol has 10 workers in year 1, each working 2,000 hours per year (50 weeks at 40 hours per week). The total input of labor is 20,000 hours. Productivity (average real output per hour of work) is $10 per worker Instructions: In parts a and b, round your answers to the nearest whole number. In part c, round your answer to 2 decimal places. a. What is real GDP in Molpol? 00:20:04 Suppose work hours rise by 1 percent to 20,200 hours per year and labor productivity rises by 4 percent to $10.4 b. In year 2, what will be Molpol's real GDP? c. Between year 1 and year 2, what will be Molpol's rate of economic growth? percentExplanation / Answer
Real GDP of Molpoi =Total input of labour× productivity of labour=20000×$10=$200,000
Input of labour increase by 1% to 20200 and productivity increases by 4% to $10.4
Real GDP new=20200×$10.4=2020×$104=$210,080
Real Rate Growth=(210080-200000)/200000=5.04%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.